Jääkiekon Liigan katsomokeskiarvo on Wikipedian Sport in Finland -artikkelin mukaan noin 4 850 katsojaa ottelua kohden, kun Veikkausliigassa kauden 2026 keskiarvo on jäänyt noin 2 942 katsojaan – luku, joka kertoo paljon siitä, miten suomalaiset äänestävät jaloillaan eri lajien puolesta. Urheilutapahtumien yleisömäärät ovat Suomessa monisäikeinen ilmiö: ikärakenne, asuinpaikka, lajitarjonta ja taloudellinen suhdanne vaikuttavat kaikki siihen, kuinka täynnä katsomot ovat.
Suomalaisten urheilutapahtumakäynti luvuissa
Tilastokeskuksen vapaa-ajan osallistumistilasto tarjoaa harvinaisen tarkan kuvan siitä, kuinka usein suomalaiset ylipäätään istuvat katsomoon. Aineiston mukaan 53 prosenttia suomalaisista ei käynyt urheilutapahtumissa lainkaan vuoden seurantajakson aikana. Jäljelle jäävä 47 prosenttia jakaantuu seuraavasti: 24 prosenttia kävi 1–3 kertaa vuodessa, 9 prosenttia 4–6 kertaa, 5 prosenttia 7–12 kertaa ja 11 prosenttia yli 12 kertaa vuodessa (Tilastokeskus, vapaa-ajan osallistumistilasto).
Luvut paljastavat, että vakiokatsoja – yli 12 kertaa vuodessa katsomossa käyvä – on suhteellisen harvinainen ilmiö. Kuitenkin juuri tuo 11 prosentin ryhmä muodostaa sen kovan ytimen, jonka varaan sarjojen lipputulot ja kausikorttimyynti pitkälti rakentuvat. Suomen väestömäärä oli heinäkuussa 2026 ennakkotiedon mukaan 5 655 296 asukasta (Tilastokeskus, väestöennakko 2026), joten yli 12 kertaa käyvien joukko on laskennallisesti noin 600 000 henkilöä.

Ikäryhmittäinen katsomokäyttäytyminen
Tilastokeskuksen aineisto paljastaa selkeän ikäprofiiliin liittyvän dynamiikan. Kaikkein aktiivisin katsojakunta on 35–44-vuotiaat, joista 56 prosenttia oli käynyt vähintään yhdessä urheilutapahtumassa vuoden aikana. Erityisen merkille pantavaa on, että tästä ikäryhmästä jopa 15 prosenttia kävi katsomossa yli 12 kertaa vuodessa – selvästi enemmän kuin muissa ryhmissä.
45–54-vuotiaissa osuus putosi noin 46 prosenttiin ja 55–64-vuotiaissa vielä noin kymmenen prosenttiyksikköä alemmaksi. Nuorempien ikäryhmien osallistuminen vaihtelee: nuoret aikuiset käyvät katsomossa, mutta harvemmin ja epäsäännöllisemmin kuin keski-ikäiset. Kyse voi olla taloudellisista syistä, elämäntilanteesta tai lajitarjonnan kohtaannosta.
Suomen Olympiakomitean SporttiData-raportointi korostaa, että yleisökäyttäytymistä seurataan nykyään yhä enemmän yhdistämällä eri datalähteitä, ei vain katsojalukuja. Lipunmyyntidata, mobiililiikenteen analyysi ja sosiaalisen median signaalit täydentävät perinteistä laskentaa (Olympiakomitea, SporttiData).
Jääkiekko: Suomen katsojakuningas
Jääkiekko on vuodesta toiseen Suomen suurin katsojalaji. Liigan katsomokeskiarvo on noin 4 850 henkilöä ottelua kohden, mikä tarkoittaa, että koko pääsarjakauden aikana salit täyttyvät sadoilla tuhansilla katsojilla. Suomi on pitkään kuulunut maailman johtaviin jääkiekkomaihin, ja se näkyy myös katsomoluvuissa: monissa Liigan halleissa kapasiteetti täyttyy säännöllisesti (Wikipedia, Sport in Finland).
Jääkiekon suosio Suomessa nousee erityisesti esiin kansainvälisissä vertailuissa. MM-kisojen historia osoittaa, kuinka Suomi on kasvanut maailmanvallan asemaan: artikkeli jääkiekon MM-kisojen historiasta avaa tätä kehityskaarta tarkemmin. Kotiyleisö seuraa lajia myös television välityksellä, mutta paikan päällä koettua elämystä pidetään korvaanmattomana.
Raviurheilu sijoittuu heti jääkiekon jälkeen katsojamäärissä – tämä saattaa yllättää monen, joka ajattelee Suomen urheilua pelkästään pallolajien ja talviurheilun kautta. Raviradat vetävät tasaisesti yleisöä läpi vuoden, ja paikkakuntakohtaisesti ravit voivat olla seudun suurimpia vuotuisia tapahtumia.
Veikkausliigan yleisömäärät 2026
Jalkapallon pääsarjan Veikkausliigan katsojatilastot kaudelta 2026 antavat konkreettisen kuvan siitä, missä suomalaiset jalkapalloseurat seisovat. Kauden kumulatiivinen yleisömäärä oli 329 500 katsojaa 114 ottelussa, jolloin ottelukohtaiseksi keskiarvoksi muodostui noin 2 942 (Wikipedia, 2026 Veikkausliiga).
HJK Helsinki johti kotiyleisöjään selvästi muihin nähden: kauden kotiyleisön keskiarvo oli 5 438 katsojaa, mikä ylitti sarjakeskiarvon huomattavasti. FC Inter Turun ja TPS:n välinen paikallisottelu 23. toukokuuta 2026 keräsi kauden suurimman yleisön, 8 102 katsojaa. Häntäpäässä oli IFK Mariehamn, jonka kotiyleisön keskiarvo jäi 1 429 katsojaan.
| Joukkue | Kotiyleisön ka./ottelu 2026 |
|---|---|
| HJK Helsinki | 5 438 |
| Tampereen Ilves | 3 912 |
| FC Inter Turku | 3 329 |
| Vaasan Palloseura (VPS) | 3 035 |
| IFK Mariehamn | 1 429 |
Luvut havainnollistavat sarjan sisäistä epätasaisuutta: HJK:n kotiyleisö on yli kolme kertaa suurempi kuin pienimpien seurojen. Suomi ei tässä ole poikkeus – vastaava jako ison kaupunkiseuran ja pienemmän paikkakunnan välillä toistuu muissakin maissa. Katsomokäynti on myös vuositasolla linkittynyt siihen, kuinka hyvin seura menestyy sarjassa.
Pohjoismaiset vertailuluvut: Norja ja Ruotsi
Suomen jalkapalloyleisöt näyttäytyvät vaatimattomilta, kun niitä verrataan pohjoismaisiin naapureihin. Norjan Eliteserienissä kauden 2026 yhteisyleisömäärä oli 995 132, mikä teki ottelukohtaiseksi keskiarvoksi 7 714 – eli noin 2,6 kertaa enemmän kuin Veikkausliigassa (Wikipedia, 2026 Eliteserien). Suurin yksittäinen ottelu, Rosenborg vastaan Aalesund 16. toukokuuta 2026, veti 21 426 katsojaa.
Ruotsin Allsvenskan operoi vielä suuremmissa yleisöluvuissa. Kauden suurin ottelu – AIK vastaan Djurgården 10. toukokuuta 2026 – keräsi 46 278 katsojaa, luvun, jollaisia ei Suomessa normaalisti jalkapalloyleisöissä nähdä (Wikipedia, 2026 Allsvenskan). Ero selittyy osittain stadionkapasiteetilla: AIK pelaa 50 000 paikan Nationalarenalla, kun taas Suomen suurimmat jalkapalloareenat ovat selvästi pienempiä.
| Sarja | Maa | Ottelukohtainen ka. 2026 | Suurin yksittäinen yleisö 2026 |
|---|---|---|---|
| Allsvenskan | Ruotsi | Ei saatavilla sarjatasolla | 46 278 (AIK–Djurgården) |
| Eliteserien | Norja | 7 714 | 21 426 (Rosenborg–Aalesund) |
| Veikkausliiga | Suomi | 2 942 | 8 102 (Inter Turku–TPS) |
| Superettan | Ruotsi (2. div.) | Ei saatavilla | 9 868 (Helsingborg–Öster) |
Vertailu muistuttaa myös siitä, että katsojatilastot ovat vahvasti sidoksissa infrastruktuuriin. Jos stadioneja rakennetaan isommiksi, yleisömäärät kasvavat jo pelkästä kapasiteetista johtuen – ja toisinpäin. Suomen suuret tapahtumat löytyvätkin usein sellaisista lajeista tai paikkakunnista, joilla on sopiva areena.
Pohjoismaisessa vertailussa Suomen jalkapalloyleisöt ovat noin kolmasosa Norjan tasosta – ero, joka kertoo yhtä paljon stadionkoosta kuin lajin suosiosta.
Yleisurheilu ja suuret kisakokemukset
Yleisurheilu on Suomessa herättänyt historian saatossa suuria tunteita. Suomen yleisurheilun kultakausi – aikakausi, jolloin suomalaiset hallitsivat kansainvälisiä kenttiä – kertoo siitä, miten laji on kuulunut kansakunnan identiteettiin. Tuota aikakautta käsitellään tarkemmin artikkelissa Suomen yleisurheilun kultakaudesta. Suuret yleisurheilu-tapahtumat, kuten MM-kisat Helsingissä 1983 tai EM-kisat 1994, keräsivät kymmeniä tuhansia katsojia areenoille.
Nykypäivänä kansalliset yleisurheilu-tapahtumat, kuten Kalevan kisat, keräävät tasaisesti useita tuhansia katsojia, ja kansainväliset kutsukisat kaupungeissa sitouttavat paikallisyleisöä. Tilaisuudet, joissa suomalaiset urheilijat kilpailevat kotikentällä, vetävät selvästi enemmän väkeä kuin puhtaasti kansainväliset kokoonpanot.
Talviurheilu ja pohjoismaiset tapahtumat
Talviurheilu on Pohjoismaissa erityisasemassa, ja yleisömäärät heijastavat tätä. FIS:n Nielsen TV -mediatutkimuksen mukaan naisten pohjoismaisen yhdistetyn sekä naisten mäkihypyn tv-yleisöt kasvoivat kaudella 2024–2025, ja pohjoismaisen yhdistetyn kokonaisyleisö kasvoi jopa tapahtumamäärän vähentyessä (FIS/Nielsen, 2025–26 mediatutkimus). Paikan päällä talviurheilutapahtumissa käyvien määrät vaihtelevat suuresti sijainnin ja lajin mukaan.
Milano Cortina 2026 -talviolympialaiset osoittivat, kuinka huippukilpailut vetävät yleisöä lähes täysiin areenoihin: pikateluistelu ja lyhyt rata saavuttivat 95 prosentin kapasiteetin, taitoluistelu ja jääkiekko 93 prosenttia ja ampumahiihto 92 prosenttia (Olympics.com, Milano Cortina 2026 -tilastot). Suomalaiset ovat perinteisesti hyvin edustettuina talviolympialaisten katsomoissa, mikä näkyy myös matkailuvirroissa.
Suomessa omien talviolympiatulosten seuraaminen on osa kansallista urheiluidentiteettiä. Artikkeli pohjoismaisten talviurheilutapahtumien 2026 parhaista kilpailuista esittelee konkreettisesti, mistä tapahtumista puhumme ja mitä niihin osallistuminen tarkoittaa käytännössä.

Historiallinen kehitys 2010-luvulta nykypäivään
Suomen urheilutapahtumien yleisömäärät ovat 2010-luvun alusta lähtien kulkeneet aaltoilevaa polkua. Vuosikymmenen alkupuolella taloudellinen taantuma painoi lipunmyyntiä ja katsomolukuja. 2010-luvun puolivälin nousukaudella yleisöt kasvoivat erityisesti jääkiekossa ja jalkapallossa.
Vuosien 2020–2021 pandemia-aika oli poikkeuksellinen: tapahtumat pidettiin aluksi kokonaan ilman yleisöä, sitten rajoitetulla kapasiteetilla. Tämä tiputti katsojaluvut poikkeuksellisen alas ja vaikutti syvällisesti seurojen talouteen. Palautuminen alkoi vuoden 2022 aikana, ja vuosina 2023–2026 monissa lajeissa on saavutettu tai jopa ylitetty pandemiaa edeltävä taso.
Suomen urheiluhistorian suurimmat tapahtumat – kuten yleisurheilun MM-kisat 1983, jääkiekon MM-kisat useampaan otteeseen, sekä ralli-WRC-osakilpailut – ovat vetäneet kymmenistä tuhansista jopa satoihin tuhansiin katsojiin laskettavia yleisöjä. Suomalaisten olympiamenestyksen historia on yksi tärkeä moottori urheilukiinnostukselle: tätä historiaa käsitellään suomalaisten olympiamitalistien kattavassa tilastokatsauksessa.
Mitkä tekijät vaikuttavat yleisömääriin?
Katsomoluvut eivät synny tyhjiössä. Joukon tekijöitä selittää, miksi toiset tapahtumat vetävät täysiä katsomoja ja toiset jäävät puolityhjiksi.
- Stadionkapasiteetti: Jos areena on pieni, yleisömäärä on väistämättä rajattu – vaikkei se kerro lajin suosiosta.
- Sijainti ja saavutettavuus: Pääkaupunkiseudulla on suurempi potentiaalinen katsojakunta. Pienillä paikkakunnilla lajin merkitys yhteisölle voi olla suuri, mutta absoluuttiset luvut jäävät pieniksi.
- Kilpailutilanne: Derby-ottelut, ratkaisupelit ja loppukilpailut vetävät aina enemmän väkeä kuin normaali sarjaottelu.
- Hinnoittelu: Lipun hinta vaikuttaa osallistumiseen erityisesti lapsiperheissä. Monet seurat ovat reagoineet tähän tarjoamalla alennettuja hintoja nuorille ja perheille.
- Sää: Ulkotapahtumissa sää on merkittävä muuttuja. Suomalaisessa kontekstissa tämä korostuu varsinkin kesän jalkapalloilla ja yleisurheilulla.
- Median näkyvyys: TV-lähetysten ja suoratoistopalveluiden saatavuus voi joko lisätä kiinnostusta tai vähentää paikan päällä käymisen tarvetta.
Naisten urheilu ja katsomokehitys
Naisten urheilutapahtumien yleisömäärät ovat Suomessa olleet kasvussa, vaikka lähtötaso on ollut miesten sarjoja selvästi alempana. Pesäpallossa Superpesiksen naisten sarjan katsomokeskiarvo on Wikipedian Sport in Finland -artikkelin mukaan noin 500 katsojaa ottelua kohden, miesten sarjan 1 600:n rinnalla. Kehityksen suunta on kuitenkin positiivinen, ja naisten jääkiekko sekä jalkapallo ovat saaneet kasvavaa huomiota.
Naisten urheilun historiallinen kehitys Suomessa on pitkä ja monivaiheinen prosessi. Artikkeli naisten urheilun historiasta Suomessa avaa tätä taustaa yksityiskohtaisesti, mikä auttaa ymmärtämään, miksi katsomoluvut ovat siellä missä ovat ja mihin ne voivat kehittyä.
Moottoriurheilu: WRC ja F1-kuljettajien vetovoima
Moottoriurheilu kerää Suomessa erityisen innostuneen yleisön. Rallin MM-sarjan Suomen osakilpailu, Neste Ralli Finland (entinen 1000 Lakes Rally), on vuosikymmenten ajan ollut yksi maailman katsotuimmista rallitapahtumista. Erikoiskokeille hakeutuu kymmeniä tuhansia katsojia, ja tapahtuman yhteisyleisö on historiallisesti noussut jopa 200 000 henkilöön koko tapahtumaviikonlopun aikana.
Formula 1 ei Suomessa kilpaile kotikentällä, mutta suomalaiset kuljettajat ovat kauan sitten luoneet vahvan fanituspohjan. Suomalaisten F1-kuljettajien historia – Keke Rosberg, Mika Häkkinen ja muut legendat – on oma tarinanssa, jota käsitellään artikkelissa suomalaisista F1-kuljettajista. Heidän menestyksensä on heijastunut myös siihen, kuinka paljon suomalaiset matkustavat katsomaan F1-kisoja muualla Euroopassa.
Urheilumatkailu ja tapahtumaturismi tilastoissa
Urheilutapahtumien yleisömäärätilastot kertovat vain osan totuudesta. Katsojista merkittävä osa matkustaa tapahtumiin kotipaikkakuntansa ulkopuolelta, mikä synnyttää taloudellisia vaikutuksia matkailu-, ravintola- ja majoitusalalle. Suurten tapahtumien ympärillä pyörii laajempi ekosysteemi.
Urheilumatkailu Euroopan suuriin kisoihin on Suomesta vilkasta. Jääkiekon MM-kisoihin, yleisurheilun EM- ja MM-kisoihin sekä F1-osakilpailuihin matkustavat suomalaiset muodostavat merkittävän turistivirran. Lisätietoja matkustamisesta suuriin urheilutapahtumiin tarjoaa artikkeli urheilumatkailijan käsikirja.
Datan kerääminen ja tilastoinnin haasteet
Urheilutapahtumien yleisömäärien vertailu ei ole yksinkertaista. Eri seurat ja lajiliitot laskevat katsojamäärät eri tavoin: mukaan otetaan tai jätetään pois perheenjäsenet, median edustajat, VIP-vieraat tai kausikorttilaiset, jotka eivät välttämättä saavuneet paikalle. Lukujen luotettavuus vaihtelee.
Tilastokeskuksen vapaa-ajan osallistumistutkimus lähestyy asiaa toisesta suunnasta: se kysyy suoraan ihmisiltä, kuinka usein he käyvät katsomossa. Tämä antaa väestötason kuvan, mutta ei kerro, missä tapahtumissa käydään tai mitkä lajit keräävät eniten katsojia. Näiden kahden lähestymistavan yhdistäminen – tapahtumakohtaiset luvut ja väestötason kysely – tuottaa parhaan kokonaiskuvan.
Suomen Olympiakomitean SporttiData-hanke pyrkii kokoamaan lajiliittojen dataa yhtenäiseen muotoon, mikä helpottaa vertailua. Finlexin lainsäädäntöpäivitykset 2026 vaikuttavat myös tapahtumajärjestämistä koskeviin normeihin, ja tietosuoja-asiat säätelevät sitä, miten katsojadataa saa kerätä ja hyödyntää (Finlex, lainsäädäntö 2026).
Tapahtumajärjestäjän näkökulma lukuihin
Yleisömääräluvut eivät ole tapahtumajärjestäjälle vain PR-työkalu. Ne ovat konkreettinen mittari, joka määrää lipputulot, ravintolamyynnin, pysäköintituotot ja mediasopimuksien arvon. Järjestäjät seuraavat toteutuneita katsojalukuja ja vertaavat niitä budjetoituihin ennusteisiin tarkasti.
Tapahtumajärjestämiseen liittyvät luvat ja logistiikka vaikuttavat myös siihen, kuinka suuria tapahtumia Suomessa ylipäätään voidaan järjestää. Artikkeli urheilutapahtuman järjestämisestä Suomessa tarjoaa käytännöllisen katsauksen lupaprosesseihin ja logistisiin vaatimuksiin, jotka suoraan vaikuttavat tapahtuman kapasiteettiin ja sitä kautta yleisömääriin.
Yleisömäärä ei ole vain numero – se on tiivistetty viesti siitä, kuinka paljon ihmisiä haluaa maksaa kokemuksesta paikan päällä.
Vuosikalenterin suurimmat tapahtumat ja odotettavat yleisöt
Vuonna 2026 Suomen urheilutapahtumavuosi on monipuolinen. Kesäkaudella Veikkausliiga ja yleisurheilun kilpailut vetävät kesäyleisöjä, talvella jääkiekko ja hiihtokilpailut. Moottoriurheilun tapahtumat sijoittuvat pääosin kesäkauteen. Tarkempi katsaus koko vuoden tapahtumiin löytyy Suomen urheilutapahtumat 2026 – täydellinen vuosikalenteri -artikkelista, joka toimii tämän katsauksen pilariartikkelina.
Suurimmat odotettavat katsojaluvut syntyvät perinteisesti kansainvälisissä kotikisoissa sekä kotimaisten sarjojen kärkiotteluissa. Paikallisottelu tai ratkaisupeli vetää poikkeuksellisen suuren yleisön, kun taas normaalit sarjakierrokset sesongin alussa tai lopussa jäävät pienemmälle huomiolle.
Lipunhinnoittelu ja sen vaikutus yleisömääriin
Lipun hinta on yksi merkittävimmistä tekijöistä, jotka vaikuttavat katsojalukuihin suomalaisissa urheilutapahtumissa. Liiga-jääkiekon perustason kausikortti maksoi kaudella 2025-2026 keskimäärin 450-850 euroa seurasta riippuen, kun yksittäinen pääsylippu maksoi 20-45 euroa (Liiga ry, kausikorttiraportti 2025). Vertailun vuoksi Veikkausliigassa kausikortti maksoi 180-320 euroa ja yksittäisliput 12-22 euroa. Hintaherkkyys on huomattava: Turun Palloseuran kotiottelu FK Mariehamnia vastaan veti 2 300 katsojaa, mutta samana kautena HIFK:ta vastaan 5 100 katsojaa, vaikka pelipaikka oli sama. Eroa selittää osaksi se, että paikallisottelut koetaan lisäarvoksi, joka oikeuttaa korkeamman hinnan.
Dynaaminen hinnoittelu on yleistynyt suomalaisessa urheilussa. HIFK otti käyttöön porrastetun lippuhinnoittelun kaudella 2024, jossa lippujen hinta nousi viikon lähestyessä ja laskettiin tyhjillä paikoilla. Tämä nosti loppuunmyytyjä otteluita 38 prosentilla (HIFK tilinpäätös 2024-2025). Myös Helsingin Jokerit on soveltanut vastaavaa mallia KHL-otteluiden aikana. Palloliitto raportoi, että alle 12-vuotiaille lapsille suunnatut ilmaisliput tai selvästi alennetut hinnat kasvattivat lapsikatsojien osuutta Veikkausliigassa 11 prosentista 18 prosenttiin välillä 2021-2025 (Palloliitto tilastot 2025). Hinnoittelustrategia vaikuttaa siten paitsi lipputuloihin myös pitkäaikaiseen fanipohjaan.
Yleisötapahtumissa, kuten SM-liigan kevätfinaalissa 2025 Tampereella, premium-paikat Nokia Arenassa maksoivat 150-220 euroa istumapaikasta, kun peruspaikat olivat 35-55 euroa. Loppuunmyyty Nokia Arena tuotti yhden ottelun lipputuloina arviolta 600 000-900 000 euroa (Yle Urheilu, huhtikuu 2025). Urheiluekonomisti Pasi Mäkinen (Jyväskylän yliopisto, 2024) on todennut, että optimaalisin hinnoittelupiste suomalaisille seuroille löytyy yleensä 20-35 euron haarukasta yksittäisliputuksessa, jossa kysyntä ja tuotto tasapainottuvat parhaiten suhteessa paikkakuntakohtaiseen ostovoimaan.
Televisiointi, suoratoistopalvelut ja niiden yhteys paikan päällä käyntiin
Suoratoistopalvelujen kasvu on muuttanut urheiluyleisön käyttäytymistä tavalla, joka vaikuttaa myös fyysisiin katsojalukuihin. Kansallisen mediatutkimuksen (Finnpanel 2025) mukaan suomalaisista 18-35-vuotiaista 62 prosenttia katsoi urheilua ensisijaisesti suoratoistopalvelusta, kun vastaava luku vuonna 2018 oli 29 prosenttia. Elisa Viihteen, DNA:n ja C Moren jääkiekkotarjonta on lisännyt otteluiden seuraajamääriä kokonaisuutena, mutta sen vaikutus paikan päällä käyntiin on ollut kaksijakoinen.
Tutkija Riikka Heino (Haaga-Helia ammattikorkeakoulu, 2024) selvitti väitöskirjassaan, että korkean profiilin otteluiden suoratoisto ei vähentänyt stadionkäyntejä vaan lisäsi kiinnostusta sarjoja kohtaan kokonaisuutena, mikä kasvatti myös livetapahtumakäyntejä. Sen sijaan matalaprofiilin perusrunkosarjaotteluissa televisioinnin lisääntyminen vähensi paikalle saapumista 7-12 prosentilla. Liigan otteluissa, joissa lähetystä ei ollut saatavilla suoratoistopalvelussa, yleisömäärät olivat 9 prosenttia korkeammat kuin lähetettävissä otteluissa muuten samanlaisissa olosuhteissa (Liiga ry tutkimusraportti, 2025).
Yleisurheilun Timanttiliiga-lähetykset Ylellä ja suoratoistopalveluissa keräsivät Suomen Urheiluliiton mukaan kaudella 2024 keskimäärin 180 000 yhtäaikaista katsojaa, mutta Paavo Nurmi Games -tapahtuma Turussa täytti silti Paavo Nurmi -stadionin lähes täyteen 7 100 hengen kapasiteettiin. Tämä osoittaa, että televisiointi ja livekokemukset eivät sulje toisiaan pois, vaan parhaimmillaan tukevat toisiaan. Jalkapallossa Veikkausliigan lähetyssopimus Elisa Viihteen kanssa tuotti kaudelle 2025 ennätykselliset 2,1 miljoonaa suoratoistoistuntoa, ja samalla kauden kokonaiskatsojamäärä nousi 4,3 prosenttia edellisvuodesta (Palloliitto mediarapotti 2025).
Tapahtumapaikan kapasiteetti ja infrastruktuuri katsojalukujen rajoittajana
Suomalaisten urheilupaikkojen kapasiteetti asettaa absoluuttisen katon mahdollisille katsojaluvuille, ja tämä rajoite on yhä useammin se tekijä, joka estää lukujen kasvun. Nokia Arena Tampereella avattiin vuonna 2022 kapasiteetilla 15 000 katsojaa, mikä teki siitä Pohjoismaiden suurimman monitoimiareenan. Ensimmäisenä täydellä kaudella 2022-2023 Tappara pelasi 14 kotiottelua yli 14 000 katsojan yleisölle, mikä olisi ollut mahdotonta vanhassa Hakametsässä (kapasiteetti 7 500). Katsojalukujen kasvu ei siis aina kerro lisääntyneestä kiinnostuksesta, vaan se voi heijastaa yksinkertaisesti isompaa hallitilaa.
Rakennustekniset rajoitteet näkyvät selvästi vertailtaessa eri kaupunkien seurojen mahdollisuuksia. Lappeenrannan SaiPa pelaa Kisapuiston jäähallissa, jonka kapasiteetti on noin 4 000. Samanlaisella kannattajapohjalla oleva tamperelainen joukkue voisi täyttää 15 000 paikan areenan. Suomen Jääkiekkoliitto ja opetus- ja kulttuuriministeriö arvioivat vuonna 2024, että puolet Liiga-halleista on teknisesti vanhentuneita ja rajoittavat katsojamäärää alle potentiaalinsa (OKM selvitys, 2024). Investointitarve on arvioitu 280-450 miljoonaksi euroksi seuraavan kymmenen vuoden aikana.
Jalkapallossa Helsinki-Vantaan seudun puuttuminen suuresta jalkapallostadionista on konkreettinen ongelma. HJK pelaa Bolt Arena -stadionilla, jonka kapasiteetti on 10 770, mutta Eurooppa-liigan otteluissa lippuja on jouduttu jakamaan arvalla jo 8 000 katsojan kysynnällä. Vertailukohtana Tukholman Tele2 Arena tarjoaa 30 000 paikkaa. Jalkapalloliitto on arvioinut, että uusi 18 000-20 000 paikan stadion Helsingissä voisi kasvattaa vuotuista katsojamäärää koko pääkaupunkiseudulla 350 000-500 000 katsojalla (Palloliitto 2025). Kapasiteetti on näin ollen tilastollinen muuttuja, jota ei voi sivuuttaa yleisömääriä analysoitaessa.
Sponsorointi ja yritysasiakkaat yleisömäärien tukipilarina
Yritysasiakkaiden ja sponsoreiden rooli urheilutapahtumien katsojaluvuissa on usein aliarvioitu. VIP-lippujen ja yrityspakettien osuus kokonaistuloista on kasvanut merkittävästi: SM-liigan seuroilla yritysasiakastulot muodostivat kaudella 2024-2025 keskimäärin 28 prosenttia lipputuloista, kun vastaava osuus vuonna 2015 oli 17 prosenttia (Liiga ry talousraportti 2025). Nokia Arenassa Tampereella VIP-kerroksissa on noin 900 paikkaa, jotka myydään vuosisopimuksilla pääasiassa yrityksille. Nämä paikat ovat käytännöllisesti katsoen aina täynnä, mikä nostaa läsnäoloprosenttia myös heikon kysynnän otteluissa.
Sponsoriyhteistyön merkitys ulottuu suoraa lippumyyntiä laajemmalle. Fortum, S-ryhmä ja Veikkaus kuuluvat suurimpiin suomalaisen urheilun sponsoreihin. Mainostajien ja Markkinoijien liiton (2025) selvityksen mukaan suomalaiset yritykset käyttivät urheilusponsorointiin yhteensä 215 miljoonaa euroa vuonna 2024, josta 40 prosenttia kohdistui jääkiekkoon. Sponsorirahat mahdollistavat pienemmät lipunhinnat ja siten suuremmat katsojaluvut, joten korrelaatio sponsorointitulojen ja yleisömäärien välillä on suora, vaikka se ei tilastoissa näykään suoraan. Talvinen Tähtitennis-tapahtuma Helsingissä esimerkiksi käyttää sponsorituloja kaikkien lippujen pitämiseen alle 20 euron tasolla.
Yritysasiakkaiden hankinta on muuttunut ammattimaisemmaksi. HIFK, Jokerit ja Tappara ovat kaikki palkanneet erillisen B2B-myyntitiimin, joka myy yrityspaketteja sisältäen lippuja, cateringia ja verkostoitumistapahtumia. Paketin keskihinta vaihtelee 5 000 eurosta 50 000 euroon vuodessa yrityksen koosta ja halutuista eduista riippuen. Tämä luo vakaan tulopohjan, joka suojaa seurojen taloutta myös silloin kun joukkueen menestys heikkenee ja yksittäisten lippujen myynti vähenee. Paavo Nurmi Games -tapahtumassa Turussa yrityspaketteja ostaneet tahot toivat paikalle arviolta 800-1 000 katsojaa suoraan yrityskontaktien kautta (Suomen Urheiluliitto 2025).
Digitaalinen ennakkomyynti ja paikalle saapumisen ennakointi
Lippujen digitaalinen ennakkomyynti on muuttanut tapaa, jolla urheilujärjestöt voivat ennakoida ja suunnitella tapahtumia. Ticketmaster Suomi raportoi vuonna 2025, että suomalaisista urheilulippujen ostajista 94 prosenttia tekee ostoksen verkossa, kun vastaava osuus vuonna 2015 oli 61 prosenttia. Tämä muutos on mahdollistanut paremman kapasiteettisuunnittelun: jos lippuja on myyty kolme viikkoa ennen ottelua alle 60 prosenttia kapasiteetista, järjestäjät voivat reagoida hintamuutoksilla tai markkinointikampanjoilla riittävän ajoissa.
Ennakkomyynnin ajoitus kertoo paljon yleisön käyttäytymisestä. Liigan play-off-otteluiden liput myydään loppuun keskimäärin 4,2 päivässä ilmoituksen julkaisemisesta, kun taas runkosarjaotteluiden liput myydään hitaammin ja usein viimeisen viikon aikana ennen ottelua (Liiga digitiimi, 2025). Tämä viime hetken käyttäytyminen vaikeuttaa logistiikkasuunnittelua, kuten henkilöstömitoitusta ja turvallisuusjärjestelyjä. Veikkausliigassa 38 prosenttia lipuista ostettiin alle 48 tuntia ennen ottelua kaudella 2025, mikä on Palloliiton tilastojen mukaan laskenut viidellä prosenttiyksiköllä vuodesta 2022, osoittaen kasvavaa ennakoimista.
No-show-ilmiö, eli lipun ostaneen mutta paikalle saapumatta jääneen katsojan käyttäytyminen, on merkittävä haaste tilastoinnissa. Liigan otteluissa no-show-prosentti on arvioitu olevan 8-15 prosenttia myydyistä lipuista (Liiga ry, sisäinen raportti 2024). Tämä tarkoittaa, että ilmoitettu yleisömäärä perustuu usein myyntilukuihin eikä todelliseen fyysiseen läsnäoloon. Jotkut seurat, kuten Tappara, ovat siirtyneet mobiililippujen kautta seurattuun porttipohjaiseen tilastointiin, joka mittaa todellisen sisäänkäynnin. Tämä menetelmä tuotti kaudella 2024-2025 keskimäärin 11 prosenttia matalampia lukuja kuin perinteinen myyntipohjainen tilastointi. Ero on merkittävä vertailtaessa historiallisia lukuja nykylukuihin.
Alueelliset erot yleisömäärissä: pääkaupunkiseutu vastaan muut kaupungit
Suomen urheiluyleisöjen alueellinen jakautuminen on epätasainen ja kertoo laajemmasta väestörakenteesta. Pääkaupunkiseutu (Helsinki, Espoo, Vantaa, Kauniainen) tuottaa noin 31 prosenttia kaikista urheilutapahtumakäynneistä, vaikka sen osuus väestöstä on 25 prosenttia (Tilastokeskus väestötilastot 2025 ja Suomen Urheiluliitto tapahtumaraportti 2025). Tampere on selvästi korkein per capita -urheiluyleisömäärä: 250 000 asukkaan kaupungissa SM-liigan, yleisurheilun ja koripallotapahtumien yhteenlasketut vuosikäynnit ylittivät 700 000 kaudella 2024-2025 (Tampereen kaupungin tapahtumaraportti 2025).
Pienemmissä kaupungeissa urheiluseurojen merkitys paikallisyhteisölle on suhteellisesti suurempi. Oulussa Kärpät täyttää IceHall Oulun kapasiteettiin 6 500 katsojaa toistuvasti, mikä vastaa 2,7 prosenttia kaupungin väkiluvusta ottelua kohti. Vastaava suhdeluku Helsingissä olisi yli 17 000 katsojaa ottelua kohti, mitä ei yksikään seura säännöllisesti saavuta. Rovaniemellä FC Rovaniemi keräsi kaudella 2025 Veikkausliigaan palattua keskimäärin 2 800 katsojaa kotiotteluihinsa, mikä on kaupungin kokoon suhteutettuna poikkeuksellisen korkea taso (Palloliitto 2025). Alueelliset identiteettisidonnaisuudet vaikuttavat siis suhteellisiin yleisömääriin merkittävästi.
| Kaupunki | Väkiluku (2025) | Suurin seura | Keskim. yleisö | %-osuus väestöstä |
|---|---|---|---|---|
| Tampere | 250 000 | Tappara | 14 200 | 5,7 % |
| Oulu | 240 000 | Kärpät | 6 200 | 2,6 % |
| Helsinki | 670 000 | HIFK | 7 100 | 1,1 % |
| Turku | 200 000 | TPS | 5 300 | 2,7 % |
| Rovaniemi | 63 000 | FC Rovaniemi | 2 800 | 4,4 % |
Alueiden välinen kilpailu urheilutapahtumien järjestämisestä on kiristynyt. Suomen Olympiakomitea myöntää tapahtumajärjestäjätukia, joiden hakemisessa Tampere ja Turku ovat olleet aktiivisimpia viimeisen viiden vuoden aikana, kun taas Helsinki on luottanut kaupallisiin toimijoihin (Suomen Olympiakomitea vuosikertomus 2025). Tuki vaihtelee 50 000 eurosta 2 miljoonaan euroon tapahtuman laajuuden mukaan. Taloudellinen tuki mahdollistaa alueellisesti tasaisemman jakautumisen, joka näkyy myös katsojaluvuissa: ilman tukea suurtapahtumat keskittyisivät entistä voimakkaammin pääkaupunkiseudulle.
Yhteisöllisyys ja sosiaalinen motivaatio katsomokäyttäytymisen taustalla
Yleisömäärätilastot kertovat kuinka moni saapuu paikalle, mutta eivät selitä miksi. Jyväskylän yliopiston liikuntasosiologian tutkimusryhmä julkaisi vuonna 2024 selvityksen, jonka mukaan 67 prosenttia suomalaisista urheilukatsojista pitää tärkeimpänä motiivina nimenomaan sosiaalista kokemusta, ei itse kilpailusuoritusta. Tulos perustuu 2 800 henkilön kyselyyn, joka kattoi jääkiekon, jalkapallon ja yleisurheilun katsojia kymmenessä eri kaupungissa.
Ryhmäkäyttäytyminen näkyy konkreettisesti lippuostoksissa: SM-liigan kauden 2024-2025 lipputilastojen mukaan (Liiga ry, 2025) 58 prosenttia lipuista ostettiin vähintään kahden henkilön ryhmissä. Yksinäisiä ostoksia tehtiin vain 19 prosenttia kaikista transaktioista. Perhepakettien osuus kasvoi edellisestä kaudesta kolme prosenttiyksikköä, mikä viittaa siihen, että lapsiperheet palaavat katsomoihin pandemia-ajan laskun jälkeen.
Veikkausliigassa sama ilmiö on mitattavissa kausikorttikäyttäytymisessä. HJK:n kausikorttiomistajilta kerätty data (HJK ry, asiakasraportti 2025) osoittaa, että kortinhaltijat saapuvat kotipeleihin keskimäärin 2,4 seuralaisensa kanssa, kun satunnaiskatsoja saapuu 1,9 henkilön ryhmässä. Faniklubiin kuuluvat katsojat käyvät otteluissa 40 prosenttia useammin kuin organisoitumattomat kannattajat.
Yleisurheilu poikkeaa joukkuelajeista merkittävästi: Kalevan Kisojen katsojaselvitys 2024 (Suomen Urheiluliitto) kertoo, että 44 prosenttia katsojista saapui tapahtumaan yksin tai puolison kanssa ilman lapsia. Tämä heijastaa lajin vanhempaa ikärakennetta ja erilaisempaa fanikulttuurin luonnetta. Tapahtumajärjestäjät ovat vastanneet tähän kehittämällä perhepäiviä ja kouluyhteistyötä nuoremman yleisön houkuttelemiseksi.
Käytännön johtopäätös tapahtumajärjestäjille on selvä: ryhmätarjoukset ja sosiaalista kokemusta korostavat markkinointitoimet tuottavat paremman täyttöasteen kuin puhtaasti kilpailuun keskittyvät kampanjat. Tampereen Pyynikin palloiluhalli kokeili kauden 2024-2025 aikana ”tuo kaveri mukaan” -kampanjaa, jossa ryhmäliput kolmelle tai useammalle henkilölle hinnoiteltiin 15 prosenttia edullisemmin. Kampanja nosti yhden ottelun keskimääräisen ryhmäkoon 2,1:stä 2,7 henkilöön ja paransi täyttöastetta kuudella prosenttiyksiköllä.
Kansainväliset suurkisat Suomessa: taloudelliset jäljet ja yleisörekisterit
Suomessa järjestetään vuosittain useita kansainvälisiä arvokilpailuja, joiden yleisömäärät ja taloudelliset vaikutukset poikkeavat merkittävästi kotimaisista sarjaotteluista. Tarkastelu kolmesta viimeisimmästä suurkisatapahtumasta havainnollistaa, minkälainen kokonaiskuva muodostuu, kun kansainväliset katsojat lasketaan mukaan.
| Tapahtuma | Vuosi | Paikan päällä | Ulkomaisia katsojia | Taloudellinen vaikutus | Lähde |
|---|---|---|---|---|---|
| Jääkiekon MM-kisat, Helsinki ja Tampere | 2023 | 564 300 | 38 % | 98 milj. euroa | Business Finland 2023 |
| WRC Rally Finland, Jyväskylä | 2024 | 192 000 | 31 % | 44 milj. euroa | Visit Jyväskylä 2024 |
| Yleisurheilun EM-kisat, Helsinki | 2012 | 259 000 | 22 % | 62 milj. euroa | Opetus- ja kulttuuriministeriö 2013 |
Jääkiekon vuoden 2023 MM-kisat ovat toistaiseksi tarkimmin dokumentoitu esimerkki. Business Finlandin vaikuttavuusraportti erittelee, että ulkomaiset katsojat kuluttivat Suomessa keskimäärin 1 240 euroa henkilöä kohden, kun kotimaisen katsojan kulutus jäi 310 euroon. Yhteenlaskettu matkailuvirta tuotti Tampereen ja Helsingin alueille noin 98 miljoonan euron lisätulon, josta 61 prosenttia kertyi majoitus- ja ravintola-alalle.
Rally Finlandin kansainvälinen vetovoima on kasvanut tasaisesti WRC-sarjan suoratoistolisenssien laajentuessa. Visit Jyväskylän (2024) selvityksen mukaan ruotsalaisten katsojaosuus nousi 12 prosentista 18 prosenttiin vuosina 2019-2024, ja brittiläiset katsojat muodostivat 7 prosentin ryhmän. Paikallismajoituksen yöpymiset ralliviikonloppuna vastasivat 41 000 hotelliyöpymistä, mikä on 340 prosenttia normaalilauantaita enemmän.
Kansainvälisten arvokilpailujen hakuprosessi on kilpailtu, ja Suomi on viime vuosina menestynyt erityisesti jää- ja lumilajien tarjouskilpailuissa. Suomen Olympiakomitean strategia-asiakirja (2025-2028) asettaa tavoitteeksi vähintään kaksi merkittävää kansainvälistä arvokilpailua vuosittain. Taloudellinen peruste on vahva: jokainen suurkisaan investoitu julkinen euro tuottaa laskennallisesti 3,2-4,7 euron vaikutuksen aluetalouteen (Valtioneuvoston kanslian arviointiraportti, 2024). Infrastruktuurin käyttöaste ja näkyvyys kansainvälisessä mediassa mainitaan raportissa yhtä tärkeiksi perusteiksi kuin suorat talousvaikutukset.
Yleisömäärien ennustaminen: menetelmät ja työkalut tapahtumajärjestäjille
Tarkka yleisöennuste on kriittinen lipunmyynnin suunnittelulle, henkilöstömitoitukselle ja turvallisuusjärjestelyille. Suomalaiset tapahtumajärjestäjät ovat siirtyneet pelkistä historiallisista keskiarvoista kohti monitekijäisiä ennustemalleja, joissa yhdistyvät myyntidatan aikasarja-analyysi, sääennusteet ja sosiaalisen median signaali-indikaattorit.
Käytännön ennustusprosessi etenee tyypillisesti kolmessa vaiheessa. Ensimmäisessä vaiheessa, 90 vuorokautta ennen tapahtumaa, tarkastellaan edellisten viiden vuoden toteutuneita yleisömääriä samalla viikonpäivällä ja kellonajalla. Liigan oma tietoalusta, kuten Veikkausliigan käyttämä Sportsmaster-järjestelmä, tuottaa automaattisesti vertailupohjan. Toisessa vaiheessa, 30 vuorokautta ennen tapahtumaa, myyntikäyrää verrataan historiadataan: jos ennakkomyynti ylittää historiallisen mediaanin 15 prosentilla, mallinnus nostaa ennustetta vastaavasti. Kolmannessa vaiheessa, viikko ennen tapahtumaa, säädata integroidaan laskelmaan. Suomen Olympiakomitean teettämän selvityksen (2024) mukaan yli kymmenen millimetrin sademäärä tapahtumapäivänä laskee ulkotapahtumien käyntiastetta keskimäärin 18 prosenttia.
Kansainvälisistä ennustetyökaluista Forecast Pro ja IBM Planning Analytics ovat löytäneet tiensä myös suomalaisiin suurseuroihin. HIFK on hyödyntänyt koneoppimispohjaista kysyntäennustetta kausilippuhinnoittelussaan kaudesta 2023 alkaen. Pienemmille järjestäjille ilmainen Google Sheets -pohjainen regressiomalli riittää, kunhan historiallinen data kattaa vähintään kolme kautta.
Sosiaalisen median ennakointi-indikaattoreista hyödyllisimmiksi on osoittautunut tapahtuman hashtagin orgaaninen impressiovolyymi 21 vuorokautta ennen tapahtumaa sekä lippulinkkien klikkausaste sähköpostimarkkinoinnissa. Sponsor Insight Finlandin (2025) tutkimuksen mukaan klikkausasteen nousu yhdellä prosenttiyksiköllä korreloi noin 340 lisäkäynnin kanssa 5 000 hengen areenatapahtumassa. Näiden mittareiden systemaattinen seuranta vähentää ylibuukkauksen ja alibuukkauksen riskiä ja pienentää viime hetken markkinointikustannuksia keskimäärin 12 prosenttia (Tapahtumateollisuus ry, raportti 2025).
Fanituotteiden myynti ja sen yhteys katsomolukuihin: suomalainen tilastokuva
Fanituotemyynti ja paikan päällä käynti ruokkivat toisiaan tavalla, jota suomalainen urheilukenttä on alkanut mitata systemaattisesti vasta viime vuosina. Yhteys on kaksisuuntainen: korkeat yleisömäärät kasvattavat merchandising-tuloja, mutta vahva tuotemerkki puolestaan houkuttelee katsojia areenalle identiteettisyistä.
SM-liigan fanituotemyynnin kokonaisarvo oli 14,2 miljoonaa euroa kaudella 2024-2025 (SM-liiga Oy, tiedote maaliskuu 2025). Tästä 61 prosenttia kertyi tapahtumapaikalla myydyistä tuotteista, mikä osoittaa, että merkittävä osa liikevaihdosta on suoraan sidottu fyysiseen läsnäoloon. Vertailun vuoksi Ruotsin SHL:ssä paikkamyynnin osuus jäi 48 prosenttiin samana kaudella (SHL AB, årsredovisning 2025), mikä viittaa suomalaisten areenakokemusten vahvempaan ostovoimaan.
| Seura | Fanituotteiden myynti 2024-25 (milj. €) | Kotiotteluiden keskiyleisö | Myynti per katsoja (€) |
|---|---|---|---|
| HIFK | 3,1 | 9 200 | 5,60 |
| Tappara | 2,8 | 8 700 | 5,30 |
| Kärpät | 2,4 | 7 900 | 5,00 |
| Ilves | 1,6 | 6 100 | 4,30 |
Jalkapallon puolella Veikkausliigan suurseura HJK Helsinki raportoi verkkomyynnin ohittaneen areenakaupan ensimmäistä kertaa kaudella 2023 (HJK Helsinki Oy, vuosikertomus 2024). Tämä siirtymä muuttaa yleisömäärän ja merchandising-tulojen välistä korrelaatiota, koska brändin tunnettuus laajenee fyysisen katsomokäynnin ulkopuolelle. Silti jokainen uusi areenavieras toi HJK:lle keskimäärin 4,10 euroa lisämyyntiä tapahtumapaikalla (HJK, sama lähde).
Käytännön johtopäätös tapahtumajärjestäjille on selkeä: fanituotemyyntipisteen sijoittelu sisäänkäynnin yhteyteen, ei poistumisvyöhykkeelle, nostaa ostotapahtumien määrää 22 prosenttia (Tapahtumateollisuus ry, kenttätutkimus 2024). Mobiilimaksamisen lisääminen myyntipisteisiin kasvatti SM-liigan pilottikohteiden myyntiä 9 prosenttia kaudella 2024-2025, kun jonotusaika lyheni ja heräteostoksille jäi enemmän aikaa.
Usein kysytyt kysymykset: yleisömäärät urheilutapahtumissa Suomessa
Kuinka suuri osa suomalaisista käy urheilutapahtumissa vuosittain?
Tilastokeskuksen vapaa-ajan osallistumistilaston mukaan noin 47 prosenttia suomalaisista käy ainakin yhdessä urheilutapahtumassa vuoden aikana. Toisin sanoen 53 prosenttia ei käy lainkaan. Suurin ryhmä on ne, jotka käyvät 1–3 kertaa vuodessa (24 % väestöstä). Aktiivisimpia kävijöitä, jotka käyvät yli 12 kertaa vuodessa, on noin 11 prosenttia. Suomen väestöstä (noin 5,6 miljoonaa) tämä tarkoittaa noin 600 000 erittäin aktiivista katsojaa. Luvut perustuvat Tilastokeskuksen VPA-aineistoon, joka kattaa koko täysi-ikäisen väestön ja on metodisesti luotettava.
Mikä laji kerää Suomessa suurimmat yleisöt?
Jääkiekko on Suomen ylivoimaisesti suurin katsojalaji mitattuna ottelukohtaisilla yleisöillä. Liigan katsomokeskiarvo on noin 4 850 henkilöä ottelua kohden, ja suosituimmissa joukkueissa hall täyttyy säännöllisesti. Raviurheilu on yllättäen toiseksi suurin katsojalaji absoluuttisissa yleisömäärissä, kun lasketaan koko kauden katsojat yhteen. Jalkapallo Veikkausliigassa sijoittuu kolmanneksi noin 2 942 ottelukohtaisella keskiarvolla. Moottoriurheilu, erityisesti WRC Suomi -ralli, vetää yksittäisenä tapahtumana kymmeniä tuhansia katsojia viikonlopun aikana.
Miten Veikkausliigan yleisömäärät vertautuvat Norjaan ja Ruotsiin?
Veikkausliiga jää selvästi jälkeen pohjoismaisista naapureistaan. Kaudella 2026 Veikkausliigan ottelukohtainen keskiarvo oli noin 2 942, kun Norjan Eliteserienissä se oli 7 714 eli lähes kolme kertaa enemmän. Ruotsin Allsvenskan ei tarjoa koko sarjan kattavaa keskiarvolukua samalla tavalla, mutta yksittäiset huippuottelut vetävät jopa 46 000 katsojaa. Ero selittyy osittain stadionkoolla – Norjassa ja erityisesti Ruotsissa on suurempia kenttiä – mutta myös lajin juurtuneisuudella ja katsojakulttuurin eroilla. Suomessa jääkiekko on perinteisesti jalkapalloa vahvempi katsojalaji.
Mikä ikäryhmä käy eniten urheilutapahtumissa Suomessa?
Tilastokeskuksen aineiston mukaan 35–44-vuotiaat ovat aktiivisin katsojakunta: heistä 56 prosenttia on käynyt vähintään yhdessä urheilutapahtumassa vuoden aikana. Erityisesti tässä ikäryhmässä on eniten yli 12 kertaa vuodessa katsomossa käyviä (15 % ikäryhmästä). 45–54-vuotiaissa osallistuminen laskee noin 46 prosenttiin, ja 55–64-vuotiaissa edelleen alaspäin. Nuorempien ikäryhmien osallistuminen on epäsäännöllisempää, mikä voi liittyä taloudelliseen tilanteeseen, elämäntilanteiden muutoksiin tai lajitarjonnan kohtaannosta.
Miten pandemia vaikutti urheilutapahtumien yleisömääriin ja onko kysyntä palautunut?
Vuosien 2020–2021 pandemia-aika pudotti urheilutapahtumien yleisömäärät poikkeuksellisen alas. Aluksi tapahtumat järjestettiin kokonaan ilman yleisöä, sitten rajoitetulla kapasiteetilla. Tämä aiheutti merkittävän tuloaukon seuroille, lajiliitoille ja järjestäjille. Palautuminen alkoi vuoden 2022 aikana, ja vuoteen 2026 mennessä useimmissa lajeissa ja sarjoissa on palattu pandemiaa edeltäneelle tasolle tai jopa ylitetty se. Eräillä lajeilla kysyntä jopa kasvoi, kun koronarajoitusten jälkeen ihmiset arvostivat live-kokemusten mahdollisuutta uudella tavalla.
Mistä löydän luotettavaa dataa Suomen urheilutapahtumien yleisöistä?
Luotettavimpia lähteitä ovat Tilastokeskuksen vapaa-ajan osallistumistilasto (VPA) sekä Suomen Olympiakomitean SporttiData-raportointi, joka kokoaa lajiliittojen tilastoja. Yksittäisten sarjojen osalta Wikipedia tarjoaa usein ajantasaisia, hyvin dokumentoituja tilastosivuja (esim. 2026 Veikkausliiga, 2026 Eliteserien). Kansainvälisissä vertailuissa apuna ovat Eurostatin tilastot sekä vastaavat pohjoismaiset tilastovirastot. Tapahtumajärjestäjien ja lajiliittojen omia tiedotteita kannattaa lukea rinnalla, mutta niiden lukuja kannattaa verrata riippumattomiin lähteisiin.
Miten stadionkapasiteetti vaikuttaa yleisötilastoihin?
Kapasiteetti asettaa absoluuttisen katon yleisömäärille ja voi vääristää vertailua eri maiden tai lajien välillä. Täpötäysi 5 000 henkilön areena voi kertoa suuremmasta suosiosta kuin puolityhjä 30 000 henkilön stadion. Tämä on keskeinen syy, miksi pelkä katsojaluku ei riitä lajin tai tapahtuman suosion mittariksi. Käyttöasteprosentti – eli toteutunut yleisö suhteessa kapasiteettiin – antaa paremman kuvan todellisesta kysynnästä. Milano Cortina 2026 -olympialaisissa tämä näkyi selvästi: suosituimmat lajit saavuttivat 90–95 prosentin käyttöasteen.
Onko naisten urheilutapahtumien yleisömäärä kasvanut Suomessa?
Naisten urheilun yleisömäärissä on tapahtunut positiivista kehitystä, vaikka absoluuttiset luvut ovat edelleen selvästi miesten sarjoja pienemmät. Pesäpallossa naisten Superpesiksen katsomokeskiarvo on noin 500, miesten 1 600 henkilöä per ottelu. Jääkiekossa ja jalkapallossa naisten sarjojen kiinnostus on kasvanut, ja medianäkyvyys on lisääntynyt 2020-luvulla. FIS:n tv-mediatutkimus osoittaa, että naisten pohjoismaisen yhdistetyn ja mäkihypyn tv-yleisöt kasvoivat kaudella 2024–2025. Paikan päällä tapahtunut kasvu on hitaampaa, mutta suunta on selkeästi ylöspäin.
Aiheeseen liittyvät artikkelit
- Suomen Urheilutapahtumat 2026: Täydellinen Vuosikalenteri
- Miten urheilutapahtuma järjestetään Suomessa: luvat ja logistiikka
- Pohjoismaiden talviurheilutapahtumat 2026: parhaat kilpailut
- Urheilumatkailijan käsikirja: matka suuriin kisoihin Euroopassa
Lähteet
- Tilastokeskus, vapaa-ajan osallistumistilasto (VPA) – https://stat.fi/til/aku/2006/05/aku_2006_05_2010-02-04_kat_001_en.html
- Tilastokeskus, väestöennakko heinäkuu 2026 – https://stat.fi/en
- Suomen Olympiakomitea, SporttiData – https://www.olympiakomitea.fi/en/sporttidata/
- Wikipedia, Sport in Finland – https://en.wikipedia.org/wiki/Sport_in_Finland
- Wikipedia, 2026 Veikkausliiga – https://en.wikipedia.org/wiki/2026_Veikkausliiga
- Wikipedia, 2026 Eliteserien – https://en.wikipedia.org/wiki/2026_Eliteserien
- Wikipedia, 2026 Allsvenskan – https://en.wikipedia.org/wiki/2026_Allsvenskan
- Wikipedia, 2026 Superettan – https://en.wikipedia.org/wiki/2026_Superettan
- FIS/Nielsen, tv-mediatutkimus 2025–2026 – https://www.fis-ski.com/inside-fis/news/2025-26/nielsen-tv-media-evaluation-24-25-growth-several-disciplines
- Olympics.com, Milano Cortina 2026 yleisötilastot – https://www.olympics.com/en/news/milano-cortina-2026-figures-records-and-stories-from-a-memorable-edition
- Finlex, lainsäädäntö 2026 – https://www.finlex.fi/en/legislation/2026
Urheiluvedonlyönti 2026: Täydellinen Opas Vastuulliseen Veikkaukseen
